بیشتر مردم فکر می کنند که بادام زمینی اجیل است، اما از نظر گیاه شناسی، بادام زمینی خواص مشترک زیادی با حبوبات دارد. شاید نمی دانستید، برای خوردن برخی حبوبات نیازی نیست آن ها را ساعت ها بپزید و فقط کافیست آنها را برشته کنید. در این میان نحوه تشخیص بادام زمینی خوب از بد بسیار مهم است. بادام زمینی مانند حبوبات دارای میزان پروتئینی است که حتی بیشتر از گوشت است. لازم به ذکر است که پروتئین های حبوبات برای کامل بودن باید همراه با غلات کامل مصرف شوند.

بادام زمینی

نحوه تشخیص بادام زمینی خوب از بد

نکته اصلی این است که شما می توانید بادام زمینی خام مصرف کنید، اما در حد اعتدال. تقریباً می توانید هر هفته چهار وعده ۵۰ گرمی بادام زمینی خام بخورید. فقط باید به نحوه تشخیص بادام زمینی خوب از بد توجه کنید.

 • بادام زمینی خام با بهترین کیفیت را انتخاب کنید. پوسته های بدون لکه، که هنگام تکان دادن صدا ایجاد نمی کنند.
 • بادام زمینی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. معمولا محیط گرم برای مدت طولانی باعث فاسد شدن می شود.
 • از انتخاب بادام زمینی هایی که کپک، یا هر نوع رنگ غیرطبیعی دارند خودداری کنید.

بادام زمینی چه ترکیباتی دارد؟

 • آنها ۲۶ درصد پروتئین دارند، بنابراین یک میان وعده مناسب بعد از یک جلسه تمرین ورزشی یا تلاش بدنی با مدت زمان مشخص هستند.
 • آنها کربوهیدرات هایی دارند که عمدتاً نشاسته و مالتوز هستند، بنابراین باید خوب جویده شوند. اگر به خوبی جویده نشود، کربوهیدرات های غیرقابل هضم در روده بزرگ تخمیر می شوند و می توانند مانند سایر حبوبات باعث ایجاد گاز شوند.
 • در مورد ویتامین ها، آنها به دلیل محتوای بالای ویتامین E و ویتامین B3  معروف هستند.
 • از نظر مواد معدنی، آهن، کلسیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم در نسبت‌های بسیار متعادلی دارند، بنابراین غلظت یونی بدن را تغییر نمی‌دهند.
 • ۵۰ درصد محتوای آن چربی است، بیشتر آن غیر اشباع است و به ویژه به دلیل داشتن دو اسید چرب ضروری (لینولنیک و لینولئیک) که بدن ما قادر به سنتز آنها نیست و برای قلب مفید است، معروف است.

بادام زمینی

عوارض مصرف بیش از حد بادام زمینی

بادام زمینی به دلیل خواص تغذیه ای خود، ماده خوبی در یک رژیم غذایی سالم است که به ما اجازه می دهد عمر طولانی تری داشته باشیم. مقدار مصرف بادام زمینی نیز مانند نحوه تشخیص بادام زمینی خوب از بد مهم است. حقیقت این است که بادام زمینی یکی از آن مواد غذایی است که در مقادیر کم بسیار مفید است، اما مصرف بیش از حد آن می تواند مضر باشد و این ناشی است از اینکه:

 • اگرچه چربی های آن چربی مفید هستند، اما در مقادیر زیادی وجود دارند، که باعث می شود کالری دریافتی آنها بسیار بالا باشد. چون که بادام زمینی ها خوشمزه هستند و مصرف آنها بسیار آسان است، به راحتی می توان در میزان مصرف آن زیاده روی کرد که ان خود باعث اضافه وزن می شود.
 • مصرف بیش از حد بادام زمینی باعث اختلال در کار کبد ما که وظیفه پردازش چربی های مصرفی را بر عهده دارد، می شود. در حالت ایده آل، حدود ۵۰ گرم بادام زمینی هر ۴ یا ۵ روز مصرف کنید.
 • به غیر از نشاسته، بادام زمینی دارای فیبر نیز می باشد که در صورت عدم عادت به مصرف آن باعث ایجاد گاز معده، مشکلات نفخ و به دلیل چربی زیاد باعث اسهال نیز می شود.

ناگفته نماند، وقتی از نحوه تشخیص بادام زمینی خوب از بد صحبت می کنیم، منظور بادام زمینی بوداده و پوست کنده است، نه بادام زمینی سرخ شده با نمک. در مورد روغن ها و کره بادام زمینی هم همینطور که باید دستور العمل های ساده ای را انتخاب کنیم که در آن کره بدون هیچ نوع روغن یا نمک، درست شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *