زعفران محصولی کاملا طبیعی است که از گل یاخته به نام Crocus sativus به دست می آید. این گیاه در کشورهایی مانند ایران، اسپانیا، پاکستان و یونان رشد می کند. زعفران اغلب به عنوان یک ادویه گران قیمت در طبخ و تهیه غذاها استفاده می شود، اما اخیرا ارزش های بهداشتی و تاثیرات زعفران روی سیستم ایمنی بدن انسان، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
زعفران و تقویت سیستم ایمنی
زعفران به دلیل داشتن خصوصیات منحصربفرد و در مقابل، حجم بسیار کم تولید، در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی، جزء ارزشمند ترین محصولات بشمار می رود. زمان و مکان تولید این گیاه نیز خاص است و در زمان داشت و پرورش هم نیازمند مراقبت، آبیاری و کوددهی می باشد.

۱. در چه زمانی محصول می‌دهد؟

زعفران گیاهی است که هر ساله در فصل پاییز اقدام به تولید گلهای خود می‌کند. دقیق تر بگوییم، زمان محصول دهی زعفران در مناطق مختلف دنیا بسته به شرایط آب و هوایی و اقلیمی متفاوت است، اما بیشتر در پایان سپتامبر یا اوایل اکتبر است. دوران رشد آن حدودا مصادف با فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار است و دوران خواب آن مصادف با تابستان است.

۲. زعفران کجا کشت می‌شود؟

زعفران از قدیم در مناطق مختلف جهان کشت می‌شود، اما کشورهایی مانند ایران، اسپانیا، یونان، آفریقای جنوبی و کشورهای شرقی مانند افغانستان و کشورهایی در شمال هند معروف به تولید آن هستند.
این گیاه ارزشمند در مناطقی خوب رشد می کند که زمستان های ملایم و تابستان خشک داشته باشد.
بطور کلی در دوران رشد به هوای معتدل نیاز دارد و گیاهی نیمه گرمسیری به شمار می رود و مقاومت آن در برابر سرما هم زیاد است.
در دوران خواب گیاه یعنی تابستان نباید آب زیادی به گیاه برسد بنابراین مناطق شمالی برای کشت آن مناسب نیستند.

۳. مصرف آن برای چه سنی مفید و برای چه سنی مضر است؟

زعفران به طور کلی به عنوان ماده غذایی برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما برخی افراد ممکن است نسبت به آن آلرژی داشته باشند. در صورت بروز هرگونه علایم حساسیت مانند اگزما، خارش، تورم یا تنگی نفس باید مصرف را متوقف کنید و پزشک خود را در جریان بگذارید. همچنین برای اطمینان بیشتر قبل از مصرف، بهتر است با یک متخصص تغذیه مشاوره کنید.
زعفران و تقویت سیستم ایمنی

تاثیر زعفران روی تقویت سیستم ایمنی بدن انسان

مطالعات مختلف بیانگر این است که، مصرف زعفران می تواند تاثیر مثبتی روی سیستم ایمنی بدن انسان بگذارد. ترکیباتی که در زعفران هست، مانند کروسین، سافرانال و کروکتین، خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد عفونی کنندگی دارند.
یکی دیگر از تاثیرات زعفران روی سیستم ایمنی، افزایش تعداد سلول های سیستم ایمنی است. طبق مطالعات اخیر، مصرف زعفران می تواند تعداد سلول های سیستم ایمنی مانند سلول های T و B را افزایش دهد.
این گیاه عجیب همچنین می تواند به بهبود وضعیت التهابی بدن کمک کند. التهاب یک عامل مهم در بسیاری از بیماری ها می باشد. به کمک ترکیبات ضد التهابی می توان فعالیت آنزیم های مرتبط با التهاب را کم کرده و از شدید شدن آن جلوگیری کرد.
تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد و نیاز به مطالعات بالینی بیشتری هست، تا بتوان ادعاهای دقیق تری در مورد تاثیر زعفران بر سیستم ایمنی ارائه داد.
ناگفته نماند، هر شخصی قبل از هرگونه مصرف آن به عنوان مکمل غذایی، باید خصوصیات فردی خود را در بداند و برای مشاوره به پزشک مراجعه کند.
اگر مایل به خرید زعفران اعلا و با کیفیت هستید و تمایل دارید محصول مورد نظر را درب منزل تحویل بگیرید، می توانید سری به سایت مجموعه آنلاین آجیلی زده و براحتی خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *