استرس یکی از احساسات عادی در زندگی مدرن است و آن را می توان با غذاهای خاصی محدود کرد. در واقع، رژیم غذایی ما به طور قابل توجهی بر سلامت ذهنی ما تأثیر می گذارد. مواد غذایی بسیاری وجود دارد که می تواند استرس روزمره را کاهش دهند که یکی از مهم ترین این مواد، بادام است‌. با اشراف بر تاثیر بادام بر کاهش استرس و گنجاندن آن در رژیم غذایی میتوان اثر مثبتی روی سلامتی گذاشت.

 

بادام و کاهش استرس زنان

 

تاثیر بادام بر کاهش استرس

دانه های روغنی در تمام طول سال و به ویژه در فصل زمستان، انرژی را به شکل اسیدهای چرب و پروتئین تامین می کنند. بادام سرشار از آهن و فیبر است که عناصر بسیار مفیدی برای بدن، به ویژه برای پیشگیری از استرس های جسمی و روانی هستند.

آنتی اکسیدان ها، ویتامین E یا امگا ۳ موجود در بادام روی بدن ما تأثیر مثبتی دارد. امگا ۳ و ویتامین E در سیستم مغز دخالت می کنند در حالی که فیتواسترول ها نقش مهمی در سلامت قلب و عروق و در نتیجه استرس دارند.

یک مشت بادام در روز به تامین مواد مغذی مورد نیاز برای کاهش اثرات مضر ناشی از استرس کمک می کند. بادام و تاثیر مستقیم آن روی بدن یعنی کاهش استرس ابزاری عالی برای رویارویی با زندگی مدرن است.

مواد غذایی کاهش دهنده استرس

غذاهای خود را با انواع مختلف بادام (بادام هندی، بادام درختی، بادام زمینی) مصرف کنید. این دانه های سحرآمیز به راحتی در سالادها، سوپ ها یا دسرهای شما، جای می گیرند. انواع بادام همچنین میان وعده ای سالم و مغذی برای کودکان و  ورزشکاران هستند. از دیگر مواد غذایی برای کاهش استرس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. شکلات

کاکائو یک ماده غذایی ضد استرس است. دانه های کاکائو حداکثر منیزیم را در خود دارد. منیزیم برای بسیاری از عملکردهای بدن ضروری است و تعادل عصبی و عضلانی را حفظ می کند. کاکائو همچنین حاوی فنیل اتیلامین است که عملکرد صحیح انتقال دهنده های عصبی را تحریک می کن، فعالیت ذهنی را افزایش می دهد و بر روی هورمون تنظیم کننده خلق و خوی ما تأثیر می گذارد. مصرف منظم شکلات به کاهش سطح کورتیزول، یکی از هورمون هایی که در مواقع استرس بسیار ترشح میشود، کمک می کند.

۲. موز

موز میوه ای است که بیشترین انرژی، ویتامین ها (به ویژه ویتامین B که بر روی سیستم عصبی تاثیر مثبت دارد) و مواد معدنی (مانند پتاسیم که افزایش دهنده تمرکز است) را فراهم می کند. این میوه به تنظیم خلق و خوی ما کمک می کند همچنین حاوی تریپتوفان، پروتئینی است که بدن آن را به سروتونین تبدیل می کند.

۳. عسل

علاوه بر صحبت درباره بادام و کاهش استرس باید از عسل نیز به عنوان ماده موثر آرامش بخش نام برد. عسل دارای خواص تسکین‌ دهنده‌ای است که می‌تواند به شیوه‌ای مثبت بر روحیه ما تأثیر بگذارد.

عسل، به ویژه عسل نم دار، به لطف عناصر کمیاب موجود در آن (پتاسیم، کلسیم، منگنز) که به مبارزه با استرس کمک می کنند، این قدرت را دارد که کل سیستم عصبی را آرام کند. ژل رویال در مبارزه با خستگی و افسردگی موقت نیز موثر است.

۴. غلات کامل

غلات کربوهیدرات هایی با شاخص گلیسمی پایین هستند که وقتی آنها را مصرف می کنیم، بدن ما اسیدهای آمینه تولید می کند. این دسته از مواد غذایی (تریپتوفان ها) تولید سروتونین را افزایش می دهد که یک انتقال دهنده عصبی با اثر آرام بخش است. ویتامین B موجود در غلات کامل نیز به تعادل خلق و خوی ما کمک می کند و استرس را تنظیم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *